Tanec není to, co děláme, ale to, co jsme.

Benátky severu aneb taneční výlet do hlavního města Švédska Stockholmu

Jak jistě víte, během podzimních prázdnin jsme se společně se třemi juniorkami z Havířova a z Příbora vydali do hlavního města Švédska Stockholmu, kde jsme zažili náš první výlet za taneční kulturou. Během školního roku 2018/2019 jsme vyhlásili kategoriím Junior a Hlavní motivační soutěž, díky které jsme chtěli tyto tanečníky motivovat k lepší tanečním výkonům, k pravidelné docházce na tréninky a workshopy a celkově je více podpořit v tanečním rozvoji, což je v jejich věku (12-18let) mnohdy velmi náročné. Po deseti měsících jsme došli k vyhlášení vítězů, kterými se stali Klára Ševčíková z Příbora, přesněji řečeno z Kopřivnice, ale navštěvuje příborskou pobočku taneční skupiny LDance a z Havířova jsme vybrali Nelu Sumíkovou, která také na tréninky dojíždí z blízké obce Šenov. Obě tyto tanečnice navštěvují LDance třetím rokem a svým přístupem k tréninkům byly jasnou volbou ve výběru výherců. Oběma holkám jsme nabídli si vzít kamarádku, která by si ovšem výlet musela zaplatit. V Havířově této možnosti bohužel nikdo nevyužil a ke Klárce se přidala další z našich velmi talentovaných tanečnic a momentálně i pomocných trenérek Adéla Kvitová. A my jsme je vyzpovídali, abyste si i vy mohli udělat obrázek, jak to na našem výletu po Stockholmu vypadalo.

 

Klára Ševčíková – výherce Příbor

 

Očekávala jsi, že vyhraješ letošní celoroční motivační soutěž?

Ani náhodou, protože si myslím, že jsou v LD mnohem lepší a snaživější lidi, než jsem já. Už v září jsem předurčovala, kdo by mohl jet a ani jednou mě nenapadlo, že bych to mohla být já. A když jsem se dozvěděla, že jsem byla vybrána, jako jediná osoba ze všech juniorů, tak jsem tomu nemohla uvěřit, protože já si nemyslím, že si to zasloužím nejvíc. Ale rozhodně nelituji toho, že to tak dopadlo.

 

Co myslíš, podle čeho se trenéři rozhodli k výběru toho nejlepšího?

Podle toho, jestli se zúčastňoval i nepovinných tréninků a celkově docházky.

 

Jak dlouho navštěvuješ taneční skupinu LDance?

Třetím rokem.

 

Co pro tebe LDance znamená?

Jít do LD bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsem mohla udělat, protože pro mě znamená hrozně moc. Ze začátku jsem se tam s nikým nebavila a v tanci jsem byla silně mimo, neříkám že teď nejsem 🙂. Ale postupem času jsem si tam našla nové kamarády a mezi nimi i ty nejlepší. Jsou zde dokonalí trenéři, kteří vždycky pomůžou a pochopí, ale taky hodně naučí a přemýšlí nad tím, co dělají a snaží se to pořád zlepšovat. Nabízejí mnoho příležitostí, jak se zlepšovat, ale nevidí jen ty, kteří to berou vážně. Jsem moc ráda, že mám tak dobrý vztah s trenéry. Ale já v nich vidím i něco víc. Snaží se udržovat v naší skupině i dobrý kolektiv a to si cením.

 

A teď k výletu, který jste si vybraly. Jaká byla cesta do švédského Stockholmu?

Cesta byla dobrá, ale lepší byla ta cesta tam, protože jsem byla natěšená a zvědavá. Cestou zpátky jsem jen vzpomínala na to množství zážitků a srandy, které jsem tam zažila.

 

Líbilo se ti ve Stockholmu? Co přesně se ti na tomto výletě líbilo? Na co budeš ráda vzpomínat?

Líbilo se mi moc. Líbila se mi taneční lekce ve Scandinavian Dance Academy. Zase to bylo něco nového a já jsem si to užila. Sice jsem to moc nezvládala, ale to nevadí, bavilo mě to. A když už tak mluvím o té zábavě, tak nejkrásnější na tom bylo asi to, že jsem byla celou tu dobu fakt šťastná, protože Dáša s Honzou jsou prostě vtipní i když nechcou. Padlo tam pár hlášek, na které rozhodně nezapomenu, protože tenhle výlet je zkrátka nezapomenutelný. Nedokážu si představit, co ještě by se mohlo stát, aby byl tento výlet ještě dokonalejší. Možná jen stihnout Muzeum lodí :))

 

Kdyby jsi měla opětovně možnost nebo nebyla na konci školního roku vybrána, jela by jsi opětovně s trenéry do zahraničí vyzkoušet si další taneční lekce?

Jela bych hned. Ještě teďka nemůžu uvěřit, že už jsem zase doma. Uteklo to strašně rychle. Když jsme přijeli, tak jsme šli hned spát a na lusknutí prstů už jsem ulehala naposledy do postele s tím že už zbývá jen jeden den.

 

A poslední naše otázka. Co by jsi doporučila ostatním tanečníkům, aby měli stejné štěstí, jako jsi měla ty a získali v červnu ocenění nejlepšího tanečníka za rok 2019/2020?

Doporučila bych, aby to začali brát vážně. Protože pokud to budou brát na lehkou váhu, tak se nezlepší.

Nela Sumíková – výherce Havířov


Očekávala jsi, že vyhraješ letošní celoroční motivační soutěž?

Popravdě, nemůžu říci že jsem v to nedoufala. I díky mým kamarádům, kteří mi neustále říkali o mém zlepšení, jsem věřila v to že tam nějaká naděje je. Ale věděla jsem, že je v LDance mnoho talentů a silná konkurence. Proto jsem byla opravdu překvapená a šťastná za to, že jsem byla vybraná právě já.


Co myslíš, podle čeho se trenéři rozhodli vybrat toho nejlepšího?

Je asi těžko říci podle čeho vybírali. Dle mého názoru se přihlíželo na spoustu věcí, jako je třeba docházka, účast na různých workshopech, ochota nějak pomoci naším trenérům. Ovšem zejména se asi přihlíželo na samotné ZLEPŠENÍ tanečníků.


Jak dlouho navštěvuješ taneční skupinu LDance?

Taneční skupinu LDance navštěvují 3 roky. Což není dlouhá doba a opravdu mě mrzí že jsem tuto "taneční rodinku" nenašla dříve.


Co pro tebe LDance znamená?

Co pro mě LDance znamená? Je to velmi jednoduchá, ale zároveň těžká otázka. Znamená pro mě VŠE. Je to místo kde chodím ráda, mám tady své kamarády, kteří mě podporují a rozumíme si, je to místo kde se rozvíjím v něčem, co mě baví a hlavně mám trenéry, kteří mě podporují a dávají mi mnoho zkušeností a rad. A především mě dokážou vyslechnout a vždy jsou ochotni mi nějak pomoci a zlepšit mi náladu. Prostě a jednoduše je to taková má rodina, která má místo v mém srdci.


Jaká byla cesta do švédského Stockholmu?

Cesta byla zábavná. Vše uteklo rychle a to obzvlášť díky tomu, že jsme si vyprávěli různé vtípky, všichni si povídali a sdělovali navzájem naše zážitky nebo třeba obyčejné věci z dětství. Zase jsme se poznali o něco lépe, což mi vykouzlilo úsměv na tváři.


Líbilo se ti ve Stockholmu? Na co budeš ráda vzpomínat?

Tento výlet se mi líbil opravdu moc, jelikož jsme celé tři dny jenom netančily, ale taky jsme se všichni společně koukli na zajímavá místa tohoto města. Samozřejmě taky protože jsem poznala své trenéry zase blíže a taky další výherce z Příbora. Což mi udělalo obrovskou radost, že i s trenéry máme takový kamarádský vztah. Já teda určitě nezapomenu na Honzové vtípky, které byly opravdu pestré. A už především nezapomenu na lekci jazzu. U které jsme se všechny zasmály, protože jsme jednoduše nepochopily kroky a celkově tento styl nám nesednul. Ale i takhle lekce vypadají a právě tohle je super vzpomínka.


Kdyby jsi měla možnost znovu jet na taneční lekce do zahraničí, jela by jsi znovu?

Určitě! Kdyby byla možnost jet znovu, ráda bych se koukla opět do nějaké země a nabrala více zkušeností v tanci.


Co by jsi poradila tanečníkům aby udělali aby právě oni vyhráli v červnu ocenění nejlepšího tanečníka za rok 2019/2020?

Určitě bych jim poradila aby makali na trénincích, jezdili na workshopy, které jim budou nabídnuty, jelikož je to zkušenost k nezaplacení a jenom oni sami sebe někam posouvají. A ne, aby to dělali jenom za cílem, že někam pojedou, ale za cílem, že oni sami budou lepší a budou si moci říci "Jsem fakt dobrý/á". Pak na sebe budou moci být hrdí a toto ocenění bude taková ta, jak se říká třešnička na dortu.

Adéla Kvitová – tanečnice juniorské kategorie v Příboře, která se k tomuto výletu přidala.


Jak dlouho navštěvuješ taneční skupinu LDance?

LDance navštěvuju letos třetím rokem.


Co pro tebe LDance znamená?

Je to pro mě takový druhý domov, kde se cítím nejlépe.. Když to není v osobním životě nejlepší, tak v LD jsem vždycky schopná se úplně uvolnit, užívat si tanec a super kolektiv! Nedokážu si ani představiť kde bych byla nebýt LDance. Mám tady plno úžasných kamarádů, perfektní a dokonalé trenéry, plno neskutečných možností a volnost!


A teď k výletu, který jste si vybraly. Jaká byla cesta do švédského Stockholmu?

Já si to užila úplně všechno! Dokonce i tu únavnou cestu letadlem a pak busem. Byla sice sranda, ale všichni jsme byli unavení a těšili jsme se na hotel, až se vyspíme. Na druhou stranu jsem byla tak natěšená, že jsem ani spát nechtěla.


Líbilo se ti ve Stockholmu? Co přesně se ti na tomto výletě líbilo? Na co budeš ráda vzpomínat?

Ano líbilo a moc!! Byla to úžasná zkušenost a parádní zážitek. Všichni jsme si to 100% užili a myslím, že na to budeme všichni rádi vzpomínat. Bylo plno srandy a taky plno nových věcí, které jsem mohla poznat a vidět. Úžasné taky byly obě taneční lekce! V prvním studiu byla celkově super atmosféra a pořádně jsme si zatančily. V druhém studiu už to bylo trochu vtipnější, ale zase jsme se naučily něco nového! Budu vzpomínat na každý jediný moment. Jednoznačně jeden z nejhezčích zážitků!


Kdyby jsi měla opětovně možnost nebo nebyla na konci školního roku vybrána, jela by jsi opětovně s trenéry do zahraničí vyzkoušet si další taneční lekce?

Určitě bych byla moc ráda. Pokud by ta možnost byla, ani bych neváhala... Tancem žiju a tohle jsou pro mě ty nejlepší a nejhezčí možnosti v životě.. za tohle všechno jsem jak LDance, tak i rodičům hrozně vděčná, za každou takovou možnost!


A poslední naše otázka. Co by jsi doporučila ostatním tanečníkům, aby získali v červnu ocenění nejlepšího tanečníka za rok 2019/2020?

Snahu, Píli a emoce.. i když to zní možná zvláštně, tak v tanci to bez emocí nejde a pokud chce být někdo dobrý tanečník a zaujmout musí do tance dát kus sebe.. a jak jinak než emocemi. Hned si ho ostatní všimnou daleko lépe, než když se bude schovávat v rohu a jenom si to tak “šmudlit” , aby se neřeklo. Ale není to jenom o tomhle. Musí mít snahu něco dělat a makat na sobě. To je základ.